Eikime į jo Artumą su padėka, iš džiaugsmo traukime šlovės giesmes! (Ps 95, 2)

artuma201601 vir
2016 m. sausis 1

Sausio Artuma – kas tie ypatingosios malonės metai?

Popiežiaus Pranciškaus valia pradėjome Gailestingumo jubiliejų. Bet ką tai reiškia – „jubiliejus“? Kodėl jis „ypatingasis“? Kodėl „gailestingumo“?

Kaip iš tiesų patirti, švęsti ir dalyti gailestingumą? O „žengti per jubiliejines duris“ – ar čia graži simbolika, mistika, ar realybė? Kas per malonės, atlaidai už tai pažadėti?..

Tad naujametė Artuma ir bando atsakyti į šiuos klaustukus, kad nepraslystų veltui šių metų ypatingos galimybės!

„Tomis [1991-ųjų] dienomis gailestingumą ne tik patyrėme, bet ir patys buvome pasiryžę jį dovanoti“ – pastebi Antanas Gailius ir primena, jog Sausio 13-osios 25-metį simboliškai švenčiame būtent šįmet. Kaip nepamiršti to gailestingumo užtaiso, kurį paveldėjome?

Kaip prieš dvidešimt penkerius ar pusę šimto metų, taip ir šiandien – dėl karų, bado, smurto bei persekiojimų milijonai žmonių visame pasaulyje priversti palikti savo namus. Tėvas Antanas Saulaitis SJ, pradėdamas straipsnių ciklą apie migrantus, pasakoja tikrą istoriją apie penkiametį, gyvenusį pabėgėlių stovykloje. Nustebsite sužinoję, kas jis.

Popiežius Pranciškus ragina „nukreipti žvilgsnį į gailestingumą ir tapti veiksmingais Tėvo veikimo ženklais“. Ar tai reiškia, kad turime atverti ir savo valstybės, bendruomenės, namų duris visiems, kurie prašo pagalbos?..

Beje, kalbant apie valstybę, atrodytų, didis pasididžiavimas, jei ji krikščioniška ir tokius gali auginti savo piliečius. Nebūtinai. Ar kada pagalvojote, kad krikščioniškas ugdymas žaloja vaikus, daro juos neįgalius, atima laisvę? Sakysit, absurdiška! O štai norvegai jau ieško priemonių, kaip „gydyti“ religijos „sužalotus“ vaikus. Su šia ir kitomis situacijomis pasaulyje supažindina Vytautas Sinica.

„Kada gi pažinti pasaulį, jei ne dabar?!“ – po pusmečio studijų Tokijuje šypteli teologijos studentas Gintas Petkevičius. Tik keista, kodėl studijoms jis pasirinko tą milžinišką nekrikščionišką miestą, o gal tai ir yra pagrindinė priežastis?

Artumoje jau seniai gyvuoja puslapiai vaikams ir jaunimui. Na, o dabar redakciją pasiekusios gimnazistų mintys apie gailestingumą įkvėpė pradėti naują skiltį – „Atsargiai – paaugliai!“ O joje, nieko nelaukę, skelbiame jiems iššūkį: šaunieji vaikinai bei merginos, siųskite savo mintis apie gailestingumą ir ne tik (el. paštu redakcija@artuma.lt, nurodydami skilties pavadinimą); geriausiųjų laukia prizai, vienas jų – kelionė į Pasaulines jaunimo dienas Krokuvoje!

Dar viena naujametinė staigmena – į žurnalą sugrįžta ir Don Kamilio autorius, skaitytojų pamiltas ir pasiilgtas Giovannino Guareschi – pradedame spausdinti jo Šeimyninius laiškus. „Kalbėdamas apie save ir savuosius, – rašo jis, – atkartoju istoriją milijonų paprastų žmonių, kurie savo išmintingu vidutiniškumu išlaiko ant kojų šio beprotiško pasaulio pašiūrę.“

Tad sveikindama Jus su Naujaisiais ypatingos Viešpaties malonės metais, Artuma kviečia – drauge kreipkime žvilgsnius į gailestingumą. Ne todėl, kad dėl gerų darbų, ištiestos pagalbos rankos ar jautrumo pilnos širdies tampame verti gailestingumo, bet todėl, kad gailestingumas pirmiausia buvo parodytas mums patiems. Popiežius Pranciškus pasistengė, kad visi galėtume žengti per Šventąsias duris, dabar jau esančias ne tik Romoje, bet pirmąkart istorijoje ir viso pasaulio katedrose bei kitose šventovėse. Šventasis Tėvas kviečia ir trokšta, kad ne tik atlaidus pelnytume, bet ir patirtume autentišką gailestingumą. Dar ir todėl viduryje sausio Artumos rasite specialų priedą, padėsiantį žengiant per gailestingumo slenkstį ypač šeimos žmonėms išgyventi jubiliejines malones. Durys atvertos, atverkime širdis.


Turinys

Kronika

Klausimai ganytojams
Kun. Artūras KAZLAUSKAS Gailestingumo atlaidai
Bažnyčios pulsas
Romanas KAZAKEVIČIUS Ar atėjęs Jėzus mus ras tebesiginčijančius?
Jolanta RAMONIENĖ Įstatymas, padėsiantis šeimai
Vytautas SINICA Pavojingi krikščionys
Antanas GAILIUS Tolstantis sausis
Antanas SAULAITIS SJ Karo audrų nublokšti

Didelės ir mažos kryžkelės

Br. Lukas SKROBLAS OSB Laikas džiūgauti ir švęsti
Vytautė MACIUKAITĖ Malonės išsiliejimas
Aš esu Kamilė. Ar aš – kitokia?
Kun. Linas ŠIPAVIČIUS Užuojauta + ištikimybė = gailestingumas
Elgeta ir apdovanotoji
Ponas Vaiduoklis – Jeronimas!
Kad neverktų, nusivalytų ašaras ir...

Veidu į vaiką

Paul LEMOINE Įprotis... melstis

Atsargiai – paAUgliAI

Jaunimo iššūkis

Joana GIMBERYTĖ-JURONĖ Gailestingumas šalia
Kada gi pažinti pasaulį, jei ne dabar?

Kaip vyrą ir moterį sukūrė juos

Elena KOSAITĖ-ČYPIENĖ NŠP – gyvenimo būdas
Dialogas šeimoje

Atokvėpio valandai

Olga GUREVIČ Apie mus beprotiškame pasaulyje
Giovannino GUARESCHI Šeimyniniai laiškai

Akiračiai

Tėvas Pijus

Sveikata

Paslydimai ir parpuolimai

Gyvenimas kaip senas vynas

Vanda IBIANSKA Gailestis ir gailestingumas

Viršelyje – Kristus. Šv. Sofijos soboro mozaika, Konstantinopolis. 1260 m. AKG-images nuotrauka

Reklama

NAUJAUSIAS NUMERIS
2024 liepa–rugpjūtis 7/8

Artuma - artuma202407-8_vir.jpg

 Kontaktai

Redakcijos adresas:
Papilio g. 5
44275 Kaunas
Tel./faks. (8 37) 20 96 83,
8 677 60 970

redakcija@artuma.lt
www.artuma.lt

Rekvizitai:
Viešoji įstaiga Caritas leidykla „Artuma“
Įmonės kodas 134460120
PVM mokėt. kodas LT344601219
Sąsk. Nr. LT097300010002264553
AB „Swedbank“
Banko kodas 73000,
SWIFT kodas HABALT22