Ieškantiems Dievo ir žmonių artumos

2020 m. rugsėjis-spalis
Kaip vyrą ir moterį sukūrė juos

(V) Pamokymai, pripildantys motinystę išminties ir ramybės

Ko reikia kiekvienai mamai

2020-09-07 | Ieva de Sousa
artuma202009 10 rs 54
Silvijos Knezekytės iliustracija

Kiekviename gyvenimo etape kažkam ruošiamės. Iš pradžių nuosekliai ir įdėdami daug pastangų dvylika metų mokomės mokykloje, kad vėliau galėtume rinktis profesiją, stoti į pasirinktą kitą ugdymo įstaigą ir vėl mokytis. Paskui renkamės darbą, kuriame irgi kasdien mokomės įveikti vis naujas užduotis, iššūkius, ir tokiu būdu tobulėjame. Neretai, pradėjusios lauktis pirmagimio, lankome kursus gimdyvėms ir ruošiamės vaikelio atėjimui. Paradoksalu, bet kai jau pasiliekame tik JIS ir AŠ, suvokiame, kad patekome į nežinomybės kupiną jūrą... Kiekviename žingsnyje lydi atsakomybė ir begalės klausimų, kaip geriausiai pasirūpinti Dievo tau patikėta vaiko gyvybe, emocijomis, sklandžia raida, tobulėjimu.

Nors matėme, kaip vaikus augino kitos mamos, kaimynė ar net sesuo, bet surasti atsakymus ir sau tinkamiausius sprendimus tenka per kiekvienai savas patirtis ir savaip. Labai norisi, kad motinystės kasdienybėje aplankantys iššūkiai būtų kuo natūralesni, kiek įmanoma labiau nuspėjami, jiems būtų pasiruošta. Tam dažnai tiek man (tiek, tikiuosi, Tau) padeda įvairūs šaltiniai, priemonės, žmonės, suteikiantys skirtingų pamokymų.

Kai prieš septynerius metus tapau mama, pirmiausia pajutau, kad motinystė yra labai natūrali ir instinktyvi. Ilgainiui vis labiau stebėjausi, kad galiu išgyventi itin stiprų ryšį su vaiku, nuspėti jo būsenas, reakcijas. Supratau, kad visa tai yra mano prigimtyje. Bet to neužteko... ypač tuomet, kai aplankydavo negalavimai, ligos... Tada jaučiau, kad man būtinos žinios: kaip ir kokių veiksmų sekos imtis, kokiais būdais ir priemonėmis vaiką sveikatinti, gydyti? Kaip turi atrodyti namų vaistinėlė? Kaip man, mamai, kuo greičiau atgauti jėgas? Kur ieškoti atgaivos? O kaip motinystėje keliauja kitos mamos?

Tradiciškai visada vedlės vaidmenį per motinystę prisiima moters mama, bet, aš, pradėjusi eiti motinystės keliu, buvau fiziškai nutolusi nuo savo mamos, todėl mokytojų ieškojau knygose, tiksliniuose kursuose, filmuose, laidose, tinklaraščiuose, susirašinėjimo grupėse, gyvuose mamų susitikimuose, bendraudama su tą patį patiriančiomis mamomis, konsultuodamasi su pediatrais. Nėriau į žinias, vis kaupiau ir kaupiau jų arsenalą. Tuomet, atsirinkdama mano vaikams tinkamiausias sveikatinimo, nuraminimo, tobulinimo priemones, pradėjau ir pati kitoms mamoms būti tuo žinių šaltiniu, dalydamasi socialinių tinklų puslapiuose, vesdama mokymus, seminarus. Tai darydama visada noriu perduoti žinią bendrakeleivėms mamoms, kaip svarbu išlaikyti širdies (motiniško instinkto) ir proto (žinių) pusiausvyrą. Kad labai svarbu mąstyti kritiškai bei nenustoti ieškoti geriausių sprendimų, šviestis, smalsauti, išgirsti kitų mamų patirtis, iš jų pasimokyti. Dažnai tam, kad išgirstum sau naudingą informaciją, nebūtina toli ieškoti – verta pasidairyti parapijoje, savo miesto vyskupijos Šeimos centre ar krikščioniškoje šeimų bendruomenėje, kur kartkartėmis vyksta mokymai tėvams, galima susitikti ir susipažinti su panašiomis vertybėmis gyvenančiomis ir iššūkius įveikiančiomis mamomis.

Sudėtingiausia, kad motinystėje klausimai niekada nesibaigia. Tapusi mama, supranti, kad prasidėjo etapas, kuriame turi mokytis niekada nepatirtų, mums nežinomų dalykų, ir kai, regis, išsprendi tam tikrus klausimus, kiekviename gyvenimo etape jie darosi dar sudėtingesni. Dažniausiai nerimą kelia vaiko tobulėjimo, drausminimo, motyvacijos, brolių ir seserų tarpusavio bendravimo sunkumai. Juk ne veltui sakoma: „Maži vaikai, maži vargai.“ O tuo pat metu dar ima reikštis prisiminimai iš mūsų pačių vaikystės, tiek skaudūs, tiek ir šviesūs. Reikia atsirinkti, ką pritaikyti, pasilikti savo dabartinėje šeimoje su vaiku, o ką atmesti. Ir nuolat savęs klausti, o kas iš tiesų yra svarbu, kokios yra mano širdies vertybės ir kurios taisyklės man šeimoje svarbiausios ir reikalingos pasidalyti su vyru, vaiku(-ais).

Vaikų auginimas – tai kūryba ir atsakomybė, kurią kiekviena turime prisiimti su meile, kantrybe, vidine šviesa, pasitelkdamos kitų, nukeliavusių ilgesnį motinystės kelią, išmintį. Širdimi ir protu atsirinkdamos sau tinkamiausius pamokymus, aptiktus bažnytinėje bendruomenėje, mamų rate, susitikimuose su draugėmis, knygose ir interneto platybėse, auginsime vaikus ir pačios augsime unikalioje ir pačioje brangiausioje mums skirtoje šeimoje.

Jei norite gauti daugiau informacijos apie organizuojamas grupes „Ko reikia kiekvienai mamai“ bei moderatorių mokymus, kreipkitės el. paštu kiekvienaimamai@gmail.com.

 

Straipsnis finansuojamas vykdomo projekto „Iniciatyvos „Ko reikia kiekvienai mamai“
metodinės medžiagos suaktualinimas ir sklaida“ Nr. NVOŠGI-213,
kurį remia LR SADM, lėšomis

sadm logo